Водойми

Штучні водойми можна розділити на дві великі групи –  декоративні і для купання. І хоча цей розподіл дуже умовний, але з точки зору наповнення їх технікою воно принципове.Устаткування для купання повинне відповідати багатьом суворим гігієнічним вимогам. Воду для плавального водоймища слід спеціально готувати, у тому числі озонувати з використанням срібла.?У декоративному водоймищі необхідні інші підготовчі заходи, націлені на те, щоб в ставку встановився біологічний баланс, вода не каламутніла і не квітнула, риби і рослини добре себе почували.Устаткування для цих видів водоймищ кардинально відрізняється один від одного і випускається різними виробниками.Розділяють три основні способи створення декоративних водоймищ:Найбільш простий спосіб гідроізоляції – вкопати в землю готову пластикову ємкість. Якщо йдеться про звичайні пластикові, то за допомогою готових форм удасться створити лише невелике водоймище (максимальна площа 3,5м2, глибина 0,5-0,8м).

  • Інша справа, якщо ємкості будуть виготовлені із склопластика, тоді максимальна площа водоймища може досягати 10 м2. Для водоймищ великих розмірів оптимальний спосіб гідроізоляції – плівковий. Застосовуються два види плівок – на основі полівінілхлориду (ПВХ) і бутилкаучука. ПВХ-плівка завтовшки 0,5, 0,8 і 1мм буває різних кольорів: для ставків зазвичай використовується чорна, а для плавальних водоймищ – блакитна або біла. Існує і ПВХ-плівка з наклеєними дрібними камінчиками, яка укладається в тих місцях, де шар гідроізолюючого матеріалу виходить на поверхню. Але по ній не можна ходити: плівка збирає мул і глину, а камінчики швидко відвалюються. Бутилкаучуковая плівка, на дотик нагадує гуму, в порівнянні з ПВХ-плівкою має як більший опір на розрив, так і високу морозостійкість. Якщо ПВХ-плівка стає крихкою при -25°С, то бутилкаучук зберігає пластичність при температурі до -60°С. Тому доцільніше використовувати бутилкаучуковую плівку, яка відрізняється тривалішим періодом експлуатації в порівнянні з ПВХ- плівкою.Інший варіант влаштування гідроізоляції – відливання бетонної чаші – обходиться в три рази дорожче. В цьому випадку необхідно дотримувати технологію бетонних робіт – зварити арматуру, зробити опалубку. Звичайний бетон вимагає гідроізоляції, причому не лише усередині, але і зовні (для захисту від руйнівних дій грунтових вод). Спеціальні марки бетону, які не бояться води, надто дорогі, для них потрібна спеціальна технологія заливки. Як показує практика, застосовувати плівку простіше і дешевше. Хоча в особливих випадках (коли над водоймищем встановлюються містки, а по берегах – скульптури, для яких потрібний міцний фундамент) використання бетону досить виправдане.Фонтани і водопади

    Що таке фонтан, пояснювати не потрібно. А ось поняття водопад, тобто “водна гора” означає гірку, складену з каменів. На її вершині б’є джерело, вода з якого струмочком стікає у водоймище. Фонтани і гори служать не лише для прикраси. Завдяки ним вода не застоюється і насичується киснем, що дуже важливо, якщо ставок “заселений”. Проектування фонтану починається з визначення форми струменя. Залежно від побажань вибирається відповідна насадка (форсунка) з пластмаси (найдешевша), нержавіючої сталі, латуні або бронзи (найбільш дорога), Чим струмінь вищий і ширший, тим більш потужний насос необхідний. Насадка кріпиться безпосередньо до напірного патрубка насоса, або через систему труб чи шлангів. Насос, навіть найкращий, потрібно періодично оглядати і промивати. Як і будь-який механізм, він пропрацює дуже довго лише при дотриманні правил експлуатації і обслуговування.Для водних гірок теж потрібний насос, потужність якого розраховується виходячи з висоти підйому заданої кількості води.Освітлювальне устаткування Без підсвічування фонтан виглядає не настільки ефектно, адже водні струмені оживають саме в темний час доби. Все освітлювальне устаткування, що випускається для побутових фонтанів, розраховане на 12В, на світильниках встановлюються галогенні лампочки потужністю від 5 до 75Вт. Такої потужності цілком достатньо, оскільки світловіддача галогенних ламп в три рази вища, ніж в звичайних ламп розжарювання. Світильник кріпиться або на опорі, або безпосередньо на насадці фонтану – в цьому випадку він підсвічує струмінь, що розпадається, знизу. Плаваючі світильники (лампочки, зв’язані в герметичну скляну кулю) за допомогою підвішуваних важків опускаються на певну глибину або на дно. До речі, джерела світла потужністю більше 50Вт можна розміщувати лише у воді – на повітрі вони перегріваються.Системи фільтраціїБез очищення води ставок швидко перетворюється на болото. При задіюванні будь-якого фільтру (вода просочується через нього, залишаючи домішки) необхідно створити рух води. Для цього застосовується окремий насос або наявні. Для фільтрації можна використовувати і водну гору. Існують і багатоступінчасті фільтри для всестороннього якісного очищення види. Спочатку вода опромінюється ультрафіолетом, при цьому знищуються надлишкові водорості, що полегшує фільтрацію. Магніт перешкоджає відкладанням на функціональних деталях насоса і фільтру. Потім вода пропускаться через цеоліт (мінерали, що пригнічують життєдіяльність організмів) і губки, в які введені штами бактерій, що знищують надлишкові живильні речовини.